EFR32MG27 Common Specs
Low Power Wireless System-on-Chip
- High Performance 32-bit 76.8 MHz ARM Cortex®-M33 with DSP instruction and floating-point unit for efficient signal processing
- Up to 768 kB flash program memory
- Up to 64 kB RAM data memory
- 2.4 GHz radio operation
Radio Performance
- -102.2 dBm sensitivity @ 250 kbps O-QPSK DSSS
- -106.9 dBm sensitivity @ 125 kbps GFSK
- -99.2 dBm sensitivity @ 1 Mbit/s GFSK
- -96.3 dBm sensitivity @ 2 Mbit/s GFSK
- TX power up to 8 dBm
Low System Energy Consumption
- 4.0 mA RX current (250 kbps O-QPSK DSSS)
- 3.6 mA RX current (1 Mbps GFSK)
- 4.1 mA TX current @ 0 dBm output power
- 9.2 mA TX current @ 6 dBm output power
- 11.3 mA TX current @ 8 dBm output power
- 29 μA/MHz in Active Mode (EM0) at 76.8 MHz
- 1.6 μA EM2 DeepSleep current (64 kB RAM retention and RTC running from LFRCO)
- 0.18 μA EM4 current
Wide Selection of MCU Peripherals
- 16-bit Analog to Digital Converter (IADC)
- Analog Comparator (ACMP)
- Up to 26 General Purpose I/O pins with output state retention and asynchronous interrupts
- 8 Channel DMA Controller
- 12 Channel Peripheral Reflex System (PRS)
- 3 × 16-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels
- 2 × 32-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels
- 32-bit Real Time Counter
- 24-bit Low Energy Timer for waveform generation
- 1 × Watchdog Timer
- 1 × Enhanced Universal Asynchronous Receiver/Transmitter (EUART)
- 2 × I2C interface with SMBus support
- Digital microphone interface (PDM)
- Precision Low-Frequency RC Oscillator to replace 32 kHz sleep crystal
- RFSENSE with selective OOK mode
- Die temperature sensor with +/- 1.5 °C accuracy after single-point calibration
- Coulomb counter integrated into DC-DC
Supported Modulation Format
- (G)FSK with fully configurable shaping
- OQPSK DSSS
- (G)MSK
Protocol Support
- Zigbee
- Bluetooth Low Energy (Bluetooth 5.4)
- Bluetooth mesh
- Proprietary 2.4 GHz
- Multiprotocol
Wide Operation Range
- 1.8 V to 3.8 V single power supply for devices with Buck DC-DC
- 0.8 V to 1.7 V single power supply for devices with Boost DC-DC
- -40 °C to 125 °C
Packages (AEC-Q100 Grade 1)
- QFN40 5 mm × 5 mm × 0.85 mm
- QFN32 4 mm × 4 mm × 0.85 mm
MG27 Security Features
- True Random Number Generator (TRNG)
- ARM® TrustZone®
- Secure Boot (Root of Trust Secure Loader)
- Secure Debug Unlock
- DPA Countermeasures
- Customer Key Management with PUF
- E-Tamper
- Secure Attestation
You can start developing Matter solutions using Silicon Labs SoCs.
Find the Right EFR32MG27 Device Select Columns
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sort A -> Z
Sort Z -> A
Filter by values...
Featured Kits
EFR32xG27 Pro Kit +4 dBm (Boost)
The EFR32xG27 +4 dBm Pro Kit (xG27-PK6019A) is designed to support the development of wireless IoT devices based on the EFR32xG27 in the CSP package with DCDC Boost and support the development of 2.4 GHz wireless protocols including BLE, and Bluetooth mesh.
EFR32xG27 Pro Kit +4 dBm (Buck)
The EFR32xG27 +4 dBm Pro Kit (xG27-PK6018A) is designed to support the development of wireless IoT devices based on the EFR32xG27 in the CSP package and support the development of 2.4 GHz wireless protocols including BLE, and Bluetooth mesh.
EFR32xG27 Pro Kit +8 dBm
The EFR32xG27 +8 dBm Pro Kit (xG27-PK6017A) is designed to support the development of wireless IoT devices based on the EFR32xG27 and support the development of 2.4 GHz wireless protocols including BLE, Bluetooth mesh, and Zigbee.
EFR32xG27 Pro Kit +8 dBm
EFR32xG27 Development Kit
EFR32xG27 Development Kit
EFR32xG27 Wireless 2.4 GHz +8 dBm Radio Board
The EFR32xG27 +8 dBm Radio Board (xG27-RB4194A) is designed work with the WSTK main board (not included) to support the development of wireless IoT devices based on 2.4 GHz wireless protocols including BLE, Bluetooth mesh, and Zigbee.