EFR32BG22 Common Specs
Low Power Wireless System-on-Chip
- High Performance 32-bit 76.8 MHz ARM Cortex®-M33 with DSP instruction and floating-point unit for efficient signal processing
- Up to 512 kB flash program memory
- Up to 32 kB RAM data memory
- 2.4 GHz radio operation
Radio Performance
- -106.7 dBm sensitivity @ 125 kbps GFSK
- -98.9 dBm sensitivity @ 1 Mbit/s GFSK
- -96.2 dBm sensitivity @ 2 Mbit/s GFSK
- TX power up to +6 dBm
- 2.5 mA radio receive current
- 3.4 mA radio transmit current @ 0 dBm output power
- 7.5 mA radio transmit current @ 6 dBm output power
Low System Energy Consumption
- 3.6 mA RX current (1 Mbps GFSK)
- 4.1 mA TX current @ 0 dBm output power
- 8.2 mA TX current @ 6 dBm output power
- 27 μA/MHz in Active Mode (EM0) at 76.8 MHz
- 1.40 μA EM2 DeepSleep current (32 kB RAM retention and RTC running from LFXO)
- 1.75 μA EM2 DeepSleep current (32 kB RAM retention and RTC running from a precision LFRCO)
- 0.17 μA EM4 current
Wide Selection of MCU Peripherals
- 16-bit Analog to Digital Converter (ADC)
- Up to 26 General Purpose I/O pins with output state retention and asynchronous interrupts
- 8 Channel DMA Controller
- 12 Channel Peripheral Reflex System (PRS)
- 4 × 16-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels
- 1 × 32-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels
- 32-bit Real Time Counter
- 24-bit Low Energy Timer for waveform generation
- 1 × Watchdog Timer
- 1 × Enhanced Universal Asynchronous Receiver/Transmitter (EUART)
- 2 × I2C interface with SMBus support
- Digital microphone interface (PDM)
- Precision Low-Frequency RC Oscillator to replace 32 kHz sleep crystal
- RFSENSE with selective OOK mode
- Die temperature sensor with +/-1.5 °C
accuracy after single-point calibration
Supported Modulation Format
- 2 (G)FSK with fully configurable shaping
- OQPSK DSSS
- (G)MSK
Protocol Support
- Bluetooth Low Energy (Bluetooth 5.4)
- Direction finding using Angle-of-Arrival (AoA) and Angle-of-Departure (AoD)
- Bluetooth mesh Low Power Node
(512 kB parts only) - Proprietary
Wide Operation Range
- 1.71 V to 3.8 V single power supply
- -40 °C to 125 °C
Packages
- QFN40 5 mm × 5 mm × 0.85 mm
- (AEC-Q100 Certified options available)
- QFN32 4 mm ×4 mm × 0.85 mm
- TQFN32 4 mm × 4 mm × 0.30 mm
Security Features
- BG22
- Secure Boot with Root of Trust and Secure Loader (RTSL)
- True Random Number Generator (TRNG) compliant with NIST SP800-90 and AIS-31
- ARM® TrustZone®
- Secure Debug with lock/unlock
- BG22E
- ARM® TrustZone®
Find the Right EFR32BG22 Device Select Columns
Sort A -> Z
Sort Z -> A
Filter by values...
EFR32xG22E Energy Harvesting Explorer Kit
BG22 Bluetooth SoC Explorer Kit
EFR32xG22 Wireless Gecko Starter Kit
BG22 Bluetooth Dual Polarized Antenna Array Pro Kit
EFR32xG22E Explorer Kit
EFR32xG22E Explorer Kit
EFR32xG22E Wireless 2.4 GHz +6 dBm Radio Board
EFR32xG22 Wireless Gecko 2.4 GHz +6 dBm 5x5, QFN40 Radio Board