EFR32BG24L Common Specs
Low Power Wireless System-on-Chip
- High-performance 32-bit 78.0 MHz ARM Cortex®-M33 with DSP instruction and floating-point unit for efficient signal processing
- Up to 768 kB flash program memory
- Up to 96 kB RAM data memory
- 2.4 GHz radio operation
Radio Performance
- -97.6 dBm RX sensitivity @ 1 Mbit/s GFSK
- TX power up to +10 dBm
Low System Energy Consumption
- 33.4 μA/MHz in Active Mode (EM0) at 39.0 MHz
- 1.3 μA EM2 DeepSleep current (16 kB RAM retention and RTC running from LFRCO))
- 4.4 mA RX current (1 Mbps GFSK)
- 5 mA TX current @ 0 dBm outputpower
- 19.1 mA TX current @ 10 dBm output power
Wide Selection of MCU Peripherals
- Analog to Digital Converter (IADC)
- 12-bit @ Msps or 16-bit @ 76.9 ksps
- 2x Analog Comparator (ACMP)
- 2x Digital Analog Converter (VDAC)
- Up to 26 General Purpose I/O pins with output state retention and asynchronous interrupts
- 8 Channel DMA Controller (LDMA)
- 16 Channel Peripheral Reflex System (PRS)
- 3 × 16-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels (TIMER2/3/4)
- 2 × 32-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels (TIMER0/1)
- 2x 32-bit 32-bit Real Time Counter (SYSRTC/BURTC)
- 24-bit Low Energy Timer for waveform generation (LETIMER)
- 16-bit Pulse Counter with asynchronous operation (PCNT)
- 2 × Watchdog Timer (WDOG)
- 2 × I2C interface with SMBus support
- Precision Low-Frequency RC Oscillator with precision mode to replace 32 kHz sleep crystal (LFRCO)
- Keypad scanner supporting up to 6x8 matrix (KEYSCAN)
- Die temperature sensor with +/- 1.5 °C accuracy after single-point calibration
Supported Modulation Format
- 2 (G)FSK with fully configurable shaping
- (G)MSK
Protocol Support
- Bluetooth Low Energy (Bluetooth 5.4)
- Direction finding using Angle-of-Arrival (AoA) and Angle-of-Departure (AoD)
- Bluetooth mesh
- Channel Sounding
Wide Operation Range
- 1.71 V to 3.8 V single power supply
- -40 °C to 125 °C
Packages
- QFN40 5 mm × 5 mm × 0.85 mm
Security Features
- Secure Vault™ Mid
Find the Right EFR32BG24L Device Select Columns
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sort A -> Z
Sort Z -> A
Filter by values...
EFR32xG24 Explorer Kit
The EFR32xG24 Explorer Kit is a small form factor development and evaluation platform based on the EFR32MG24 System-on-Chip. The EFR32xG24 Explorer Kit is focused on rapid prototyping and concept creation of IoT applications for 2.4 GHz wireless protocols including Bluetooth LE, Bluetooth mesh, Zigbee, Thread, and Matter.
EFR32xG24 Explorer Kit
EFR32xG24 Pro Kit +10 dBm
The EFR32xG24 +10 dBm Pro Kit is designed to support the development of wireless IoT devices based on the EFR32xG24 and support the development of 2.4 GHz wireless protocols including BLE, Bluetooth mesh, Zigbee, Thread, and Matter.
EFR32xG24 Pro Kit +10 dBm