EFR32BG26 Common Specs
Low-Power Wireless System-on-Chip
- High-performance 32-bit 78 MHz ARM Cortex®-M33 with DSP instruction and floating-point unit for efficient signal processing
- Up to 3200 kB flash program memory
- Up to 512 kB RAM data memory
- 2.4 GHz radio operation
- Matrix Vector Processor for AI/ML acceleration (select devices)
Radio Performance
- -105.7 dBm sensitivity @ 125 kbps GFSK
- -97.6 dBm sensitivity @ 1 Mbps GFSK
- -95.0 dBm sensitivity @ 2 Mbps GFSK
- TX power up to 19.5 dBm
Low System Energy Consumption
- 5.4 mA RX current (1 Mbps GFSK)
- 5.9 ma TX current @ 0 dBm output power
- 19.5 mA TX current @ 10 dBm output power
- 152.7 mA TX current @ 19.5 dBm output power
- 53.9 μA/MHz in Active Mode (EM0) at 39.0 MHz
- 1.4 μA EM2 DeepSleep current (16 kB RAM retention and RTC running from LFRCO)
Wide Selection of MCU Peripherals
- Analog-to-Digital Converter (IADC)
- 12, 16, or 20-bit output
- 2 × Analog Comparator (ACMP)
- 2 -Channel Digital-to-Analog Converter (VDAC)
- Up to 64 General Purpose I/O pins with output state retention and asynchronous interrupts
- 8 Channel DMA Controller
- 20 Channel Peripheral Reflex System (PRS)
- 6 × 16-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels (TIMER2/3/4/5/6/7)
- 4 × 32-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels (TIMER0/1/8/9)
- 2 x 32-bit Real Time Counter (SYSRTC/BURTC)
- 24-bit Low-Energy Timer for waveform generation (LETIMER)
- 16-bit Pulse Counter with asynchronous operation (PCNT)
- 2 × Watchdog Timer (WDOG)
- 4 × I2C interface with SMBus support
- Low-Frequency RC Oscillator with precision mode to replace 32 kHz sleep crystal (LFRCO)
- Keypad scanner supporting up to 6x8 matrix (KEYSCAN)
- Integrated Low-Energy LCD Controller supporting up to 4 x 40 segments (LCD)
- Die temperature sensor with typical +/- 1.5 °C accuracy after single-point calibration
Supported Modulation Format
- 2 (G)FSK with fully configurable shaping
- (G)MSK
Protocol Support
- Bluetooth Low Energy (Bluetooth 5.4)
- Proprietary 2.4 GHz
Wide Operation Range
- 1.71 to 3.8 V single power supply
- -40 to 125 °C
Packages
- QFN48 6 × 6 × 0.85 mm
- QFN68 8 × 8 × 0.85 mm
- BGA136 7 x 7 x 0.82 mm
BG26 Security Features
- True Random Number Generator (TRNG)
- ARM® TrustZone®
- Secure Boot (Root of Trust Secure Loader)
- Secure Debug Unlock
- DPA Countermeasures
- Secure Key Management with PUF
- Anti-Tamper
- Secure Attestation
Find the Right EFR32BG26 Device Select Columns
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sort A -> Z
Sort Z -> A
Filter by values...
EFR32xG26 Explorer Kit
The EFR32xG26 Explorer Kit, xG26-EK2709A, is small form factor development and evaluation platform based on the EFR32MG26 System-on-Chip focused on rapid prototyping and concept creation of IoT applications for 2.4 GHz wireless protocols including Bluetooth LE, Bluetooth mesh, Zigbee, Thread, and Matter.
EFR32xG26 Explorer Kit
EFR32xG26 Wireless 2.4 GHz +10 dBm Pro Kit
The EFR32xG26 Wireless 2.4 GHz +10 dBm Pro Kit is designed to support the development of Wireless IoT devices based on the EFR32xG26 and support the development of Wireless IoT devices based on 2.4 GHz wireless protocols including BLE, Bluetooth Mesh, Matter, OpenThread, and Zigbee.
EFR32xG26 Dev Kit
EFR32xG26 Dev Kit
EFR32xG26 Wireless 2.4 GHz +10 dBm Radio Board
The EFR32xG26 Wireless 2.4GHz 10 dBm QFN68 Radio Board is designed work with the Wireless Pro Kit Mainboard (not included) to support the development of Wireless IoT devices based on 2.4 GHz wireless protocols inlcuding BLE, Bluetooth Mesh, Matter, OpenThread, and Zigbee.
EFR32xG26 Wireless 2.4 GHz +10 dBm BGA136 Radio Board
The EFR32xG26 Wireless 2.4 GHz 10 dBm BGA136 Radio Board is designed work with the Wireless Pro Kit Mainboard (not included) to support the development of Wireless IoT devices based on 2.4 GHz wireless protocols inlcuding BLE, Bluetooth Mesh, Matter, OpenThread and Zigbee.
EFR32xG26 Wireless 2.4 GHz +20 dBm Radio Board
The EFR32xG26 Wireless 2.4GHz +20 dBm QFN68 Radio Board is designed work with the Wireless Pro Kit Mainboard (not included) to support the development of Wireless IoT devices based on 2.4 GHz wireless protocols inlcuding BLE, Bluetooth Mesh, Matter, OpenThread and Zigbee.